Az elérhető energetikai besorolások

Az energetikai osztályok az új követelményrendszer szerint

A közelmúltban szigorították az energetikai besorolási skálát, amelynek jelenleg érvényes szintjeit itt tekintheti meg. Ez a közel nulla energia igényű épületekre vonatkozó követelményrendszer, amiben az A betűjelzések jelentik a követelényeknek megfelelő szintet, azaz új épületekre vonatkozóan legalább ezt a szintet kell elérni.

A szabályozás célja

Az Európai Unió kiemelt fontossággal kezeli a lakóépületek energiahatékonyságának növelését, és az energetikai tanúsítás intézményét minden tagország számára kötelezővé tette. A direktívában rögzített előírások alapján 2020-tól az új épületek csak a közel nulla energiaigényű követelményértékek (lásd: fenti skála) teljesítése esetén kaphatnak építési engedélyt. A jelenleg is érvényben lévő szabályok szerint épületet eladni vagy bérbe adni nem lehet az energiatanúsítvány elkészíttetése nélkül.

HET Tanúsítvány azonosító kód

2013 óta kell feltölteni az energetikai tanúsítványokat a központi adatbázisba (OÉNY), ahol egyedi azonosításra szolgáló számot kap a dokumentum. A rendszerben visszakereshető, hogy az adott ingatlanra milyen minősítés készült, illetve az is, hogy az adott HET sorszám pontosan mely épületre vonatkozik.

Hiteles példánynak csak a kódszámmal ellátott dokumentum tekinthető.

Mit tartalmaz a tanúsítvány?

Kinek kell átadni az energetikai tanúsítványt?

Az energetikai tanúsítványnak az ingatlan aktuális tulajdonosánál kell lennie, így ha Ön az eladó, akkor az adás-vételi szerződés aláírásakor (vagy legkésőbb a birtokbaadáskor) át kell adnia az új tulajdonosnak. Az Ön feladata, hogy a tanúsítvány rendelkezésre álljon a szerződés aláírásakor. A dokumentumot bekérheti bank és földhivatal, vagy építési hatóság is. Ha már nem áll rendelkezésre eredeti példány, akkor az elkészítő mérnök tud kiállítani újabbat, a saját archívuma alapján.